Loading Video...
Ф1
26. September 2021 - 18:23

100-та победна за Луис Хамилтон во Формула 1

Актуелниот светски шампион Луис Хамилтон ја оствари љубилејната 100-та победа во Формула 1 шампионатот. 
 
Возачот на Мерцедес, труимфираше на денешната за Големата награда на Русија што се возеше на патеката во Сочи. 
 
До својата петта овосезонска победа, водено и пета на руското Град-при, Британецот стигна пред најголемиот ривал за шампионската титула Макс верстапен, кој иако стартуваше од последното место на крајот заврти како втор. 
 
Место на пиедесталот изборти и Карлос Сајнц од Ферари. 
 
Хамилто сега го превзеде првото место во герералниот поредок со 246,5 бодови само 2 повеќе од Верстапен. 
 
Следната трка на програмата е на 10 октомври, а ќе се вози во Истанбул за Големата награда на Турција.