Македонија
26. November 2021 - 16:21

434 нови случаи на Ковид-19, починале 19 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 3.026 тестирања, а регистрирани се 434 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 195, Битола – 41, Прилеп – 26, Кавадарци – 20, Куманово – 17, Охрид и Берово – по 12, Тетово и Велес – по 11, Штип – 9, Кочани – 8, Свети Николе, Крива Паланка, Делчево и Демир Хисар – по 7, Гевгелија – 6, Струмица, Ресен и Валандово – по 5, Радовиш и Виница – по 4, Кратово и Македонска Каменица – по 3, Неготино – 2, Кичево, Дебар, Пробиштип, Богданци, Крушево, Македонски Брод и Демир Капија – по 1.

Регистриран e 421 оздравен пациент од: Скопје – 200, Битола – 33, Куманово – 22, Делчево – 21, Кавадарци и Велес – по 19, Охрид – 14, Прилеп – 13, Штип и Кочани –  по 10, Берово и Гевгелија – по 9, Пробиштип – 6, Радовиш и Неготино – по 5, Тетово и Крива Паланка – по 4, Виница и Кичево – по 3, Свети Николе, Демир Хисар и Ресен – по 2,  Кратово, Македонска Каменица, Богданци, Демир Капија, Пехчево и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 12 починати лица: 4 починати лица од Скопје (46г,65г, 79г и 79г), 2 починати лица од Битола (83г и 84г) и по едно починато лице од Велес (73г), Кавадарци (72г), Кочани (67г), Делчево (70г), Крушево (69г) и Радовиш(76г). Од пријавените 10 лица се починати во болнички услови, а две лица се починати во домашни услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, се пријавени 7 починати лица со датум на смрт од 15.10.2021 до 20.11.2021. Регистрирани се починати лица од Скопје (2), Тетово (1), Гостивар (1), Велес (1), Крива Паланка (1) и Делчево (1). Починатите лица се на возраст од 50-88г, 6 лица се починати во болнички услови, а едно лице е починато во домашни услови.

Направени се 3.026 тестови преку: ИЈЗ-315, ЦЈЗ Скопје-57, ЦЈЗ Битола-76, ЦЈЗ Прилеп-36, ЦЈЗ Тетово–7, ЦЈЗ Куманово-44, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-19, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–161, Жан Митрев (Филип Втори)-81, Авицена-137, Биотек-170, Систина-72, лабораторија Лаор-97, Синлаб-13, Ремедика-11, Плодност–48, Генеа-2, Никоб лаб-325, ВФВ Медикал-40, Ели Медика-39, Ројал Медика–7, Спектра-ММ-14, Рапид Лаб–10, Жан Митрев Струмица–2, Нова Лаб Дијагностика–0,  ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.243.

 

Досега во земјата се направени вкупно 1.461.757 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 214.213, бројот на оздравени пациенти е 198.419, на починати е 7.511, а бројот на активни случаи изнесува 8.283.

 

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

 

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 93640, Активни 3833

Куманово 12829, Активни 268

Тетово 11293, Активни 144

Прилеп 10115, Активни 434

Битола 8531, Активни 681

Гостивар 8059, Активни 34

Велес 7252, Активни 348

Кавадарци 6880, Активни 301

Штип 6543, Активни 201

Охрид 6406, Активни 271

Струмица 6067, Активни 160

Кичево 4217, Активни 85

Кочани 3961, Активни 201

Струга 3893, Активни 60

Гевгелија 2775, Активни 144

Неготино 2547, Активни 73

Свети Николе 2104, Активни 80

Крива Паланка 1866, Активни 133

Ресен 1721, Активни 105

Радовиш 1709, Активни 70

Дебар 1455, Активни 1

Берово 1413, Активни 98

Делчево 1360, Активни 127

Виница 1144, Активни 39

Пробиштип 1108, Активни 31

Валандово 924, Активни 57

Кратово 756, Активни 59

Богданци 639, Активни 37

Демир Хисар 603, Активни 88

Крушево 577, Активни 24

Македонски Брод 489, Активни 9

Демир Капија 422, Активни 7

Македонска Каменица 408, Активни 66

Пехчево 347, Активни 13

Дојран 160, Активни 1