Фудбал
8. March 2024 - 13:48

Алонсо: Не се плашам од нашиот прв пораз, поважна е реакцијата по него

Лидерот во Бундеслигата, Баер Леверкузен беше на неколку минути до завршување на серијата без пораз, но тренерот Чаби Алонсо изјави дека евентуален пораз не го плаши. Многу поважно за него е како ќе реагира тимот кога конечно ќе се случи тоа.

Со вчерашното реми 2:2 како гостин на Карабак (Азербејџан) на турнирот во Лига Европа, Баер Леверкузен има серија од 35 натпревари без пораз во сите натпреварувања. Голот на Патрик Шик беше решавачки за продолжување на серијата. Чехот влезе како замена и со глава реализираше по центаршутот на Роберт Андрич во судиското надополнување.

Германците заостануваа со 0:2 по првото полувреме и не само тоа, туку и до 20 минути пред крајот. Флоријан Вирц намали со прекрасен финиш, испраќајќи ја топката под пречката. 

Но, на прашањето колку мисли дека тој и неговите играчи се блиску до нивниот прв пораз сезонава, Алонсо рече: „Ако сум искрен, не сум премногу исплашен од нашиот можен прв пораз. Тоа ќе дојде во одреден момент. тоа ќе се случи. Нема како да не биде, затоа што ова е фудбал. Не сум загрижен за овој факт“.

Многу е поважен, според него, моментот, расположението, динамиката, енергијата внатре во соблекувалната да бидат добри. 

- И се надевам дека тоа нема да се промени со поразот што ќе го забележиме во одреден момент. Се разбира, важно и како ќе реагираме, како ќе продолжиме после тоа, додаде Шпанецот.

Баер Леверкузен, кој ги пречекува Азербејџанците на 14 март на својот стадион, има 10 бода предност на врвот во Бундеслигата на 10 кола до крајот. Следниот нивен меч во лигата им е во недела кога му гостуваат на Волфсбург.