Loading Video...
Свет
7. April 2021 - 16:35

Астра Зенека го запре тестирањето на нејзината антиковид вакцина врз деца и тинејџери

Астра Зенека го запре тестирањето на нејзината антиквоид вакцина врз деца и тинејџери.Од Унивезитетот Оксфорд соопштија дека ова е чекор на претпазливост во очекување на повеке информации од британскиот регулаторт за пријавените случаи на згрутчување на крвата по вакцинирањето. Портпаролот  на Унињерзитетот Оксфорд соопшти дека досега нема никакви безбедносни проблеми во  детското клиничко испитување. Тестирањето почна пред два месеца и беа вклучени 300 волонтери на возраст меѓу шест и 17 години.

Зголеменото производство и правичната дистрибуција на вакцини остануваат главните пречки за запирање на акутната фаза на пандемијата на коронавирус, истакна шефот на Светската здравствена организација Тедрос Аданом Гебрејсус. Тој вели дека поразително е тоа што некои земји се уште немаат антиквоид вакцини за да почнат да вакцнираат здравствени работници и најранливите групи луѓе. Во светот од почеоткот на пандмеијата забележани се над 133 милиони случаи на ковид заарзени а од послденица на заразата починале над 2 милиони 886 луѓе.