Loading Video...
Свет
7. April 2021 - 12:27

АстраЗенека го запре тестирањето на вакцината врз деца и тинејџери

АстраЗенка го запре тестирањето на антиковид вакцината врз деца и тинејџери во очекување на повеќе информации од ЕМА за случаи пријавени на згрутчување на крвта пријавени по вакцинирањето.

АстраЗенека очекува информации и од британското регулаторно тело.

Тестирањето почна во февруари и во него учествуваат 300 волонтери на возраст меѓу 6 и 17 години.

Портпаролот на Универзитетот Оксфорд соопшти дека досега нема никакви безбедносни порблеми во детското клиничко испитување.