Фудбал
24. February 2024 - 11:19

Баер постави рекорд по бројот на натпревари без пораз меѓу германските клубови

Баер на домашен терен синоќа го победи со 2:1 Мајнц во натпреварот од 23. коло на германскиот фудбалски шампионат. Тимот од Леверкузен ја продолжи серијата без пораз во официјалните натпревари во сите натпреварувања на 33 натпревари – ова е рекорд меѓу сите клубови во историјата на Бундеслигата. Претходното достигнување му припадна на Баерн, кој во периодот од 2019 до 2020 година остана непоразен на 32 последователни натпревари во сите натпреварувања.

Гранит Џака и Роберт Андрих погодија за домаќините, додека Доминик Кора го постигна единствениот гол за гостите.

Мајнц го заврши натпреварот со фудбалер помалку поради црвениот картон на Јешик Нганкам во 80. минута.

Баер е на првото место во германското првенство со 61 бод, додека Мајнц е 17-ти во поредокот на германското првенство со 15 бодови.