Фудбал
23. May 2020 - 10:14

Берлинското дерби за Херта

Првиот меч од 27. коло во германската Бундеслига, единствената топ 5 лига која се врати во акција, се „разгоре“ во второто полувреме, за Херта со 4:0 да го „прегази“ малиот градски ривал Унион.
 
По првото полувреме без голови, Херта бргу го реши победникот на дербито кое обично носи бучна публика и жестоки дуели, откако за една минута постигна два гола, прво преку Ведад Ибишевиќ во 51. минута, а веднаш потоа преку Доди Лукебакио. Матеуш Куња во 61. минута зголеми на 3:0, за Дедрик Бојата во 77. минута да ги постави конечните 4:0.
 
Со победата, Херта се искачи на 10. место на табелата со 34 поени, додека Унион останува на 12. место со 30 поени.