Loading Video...
Свет
16. October 2021 - 16:31

Британската полиција го третира убиството на пратеникот на владејачката Конзервативна партија Дејвид Амес како терористички напад

Британската полиција го третира убиството на пратеникот на владејачката Конзервативна партија  Дејвид Амес како терористички напад поврзан со исламистички екстремизам. 69 годишниот пратеник  Емес вчера беше  нападнат  и убиен со нож  во  црква  во неговата изборна единица во Есекс.

Полицијата на местотот на убиството го уапси дваесет и петгодишниот годишниот Британец под сомнение дека го извршил убиството/.

Истерагата тврди дека  напаѓачот има потенцијална врска со исламистичкиот екстремизам. Владини извори  потврдија дека се работи за британски државјанин со сомалиско потекло.

Убиениот Емс  бил член на британскиот парламент од 1983 година  и татко на пет деца, а кралицата Елизабета во 2015 му  ја доделила титулата витез за неговата државна служба

Транслатантскиот спор мегу САД и ЕУ е надминат, порача шефот на европската дипломатија Боел за време на посетата на Вашингтон. Изјавата доага еден месец по острите реакции на Париз на одбрамбениот сојуз мегуСАД , Австралија и Велика Британија поради кој на Франција и  пропадна десетици милијарди тешката зделка  со продажба на подморниците на Австралија. Борел по средбата со првиот човек на Стејт Департментот  Ентони Блинкен,  истакна дека во прашање е само инцидент и  лоша комуникација помегу стратешките партнери. Поради овој инцидент Франција ги отповика своите амбасадори од Канбера и САД,  а Германија и ЕУ се солидаризираа со  Париз. Тензиите почнаа да пошуштаат дури по телефонскиот разговор мегу америкаснкиот и француски престедател.

Тела на 4 руски  турсити се пронајдени во во сауна во хотел во местото Керет во Албанија Лицата на возраст од 30 до 60 гиодини, две жени и двајца мажи  починале од гушење. Полицијата се сомнева дека причина за смртта била превисоката темепратура во сауната во која Русите се релаксирале  време од препрачаното , а не исклучува и дека лицата биле под дејство на алкохол.