Балкан
29. October 2019 - 9:13

Чавушоглу: По истекот на рокот за повлекување Турција ќе го напаѓа секој курдски борец

Шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу  денеска изјави дека турската војска ќе го нападне секој курдски борец кој ќе остане во пограничната област на североистокот од Сирија, по истекот на рокот за повлекување.

Чавушоглу пред новинарите кажа дека официјалните претставници на Русија и Сирија доставиле информација дека некои курдски борци се повлекле од областа долж сириско-турската граница, но дека други се уште биле таму.

Повлекувањето на Курдите од оваа област е дел од спогодбата која ја постигнаа претседателите Реџеп Тајип Ердоган и Владимир Путин, минатиот вторник во Сочи.

Рокот за повлекување на курдските борци на околу 30 километри од границата со Турција истекува попладнево.

Според договорот, по повлекувањето на курдските борци Турција и Русија ќе имаат заеднички патроли долж границата. Турција ќе ја задржи контролата врз областите што ги зазеде со офанзивата, додека турските, руските и силите на сириската Влада ќе имаат контрола врз остатокот од пограничниот дел на сириската територија.