Џет-Сет
23. September 2019 - 9:54

Доделени „Еми” наградите за 2019 година

На свеченото 71. доделување на „Еми” наградите синоќа во Лос Анџелес, за најдобра драма е прогласена ТВ серијата „Игра на престолите”.

Наградата во категоријата комедија пак, ја освои серијата „Fleabag” (Флибег).

Најдобар актер во комедија е Бил Хедер („Бери“), а најдобра глумица – Фиби Волер-Бриџ („Флибег“). За најдобар актер во жанрот драма, прогласен е Били Портер („Поза“), а за најдобра глумица – Џоди Комер.

Најдобра мини-серија е „Чернобил”.