Loading Video...
Тенис
7. July 2022 - 18:17

Џабер против Рибакина во женското финале на Вимблдон

На главниот дел од турнирот на Вимблдон, односно во сениорска конкуренција, денеска на програмата дуели од 1/2 финалето кај дамите. Место во финалето изборија Онс Џабер од Тунис и Елена Рибакина од Казахстан
 
3-та носителка Џабер одигра три сета со против 34-годишната Германка, Татјана Марија која ја доби со 6-2, 3-6 и 6-1. 
 
Нејзината проивничка во финалето Рибакина за нешто повечќе од еден час во два сета го доби дуелот против 16-носителка Романката, Симона Халеп совладувајќи ја со 6-3 и 6-3.
 
Женското финале на Вимблдон на програмата е во сабота
 
Утре пак мажите ќе ги играат полуфииналните дуели. 
 
За место во финалето ќе се борат бранителот на трофејот и прв фаворит Србинот, Новак Ѓоковиќ и домашниот тенисер, Британецот, Камерон Нори кој е 9-то рангиран на овој турнир. 
Вториот полуфинален пар го сочинуваат  Шпанецот, Рафаел Надал кој е втор (2) носител и  Австралиецот, Ник Киргијос и