Спорт плус
13. December 2020 - 9:33

Џошуа го нокаутира Пулев

Ентони Џошуа уште еднаш покажа дека е крал на тешката категорија, откако со трпение и моќ го нокаутираше бугарскиот предизвикувач Кубрат Пулев во деветтата рунда од нивниот меч за да постави дуел за обединување на титулите со Тајсон Фјури следната година.
 
Британецот го прати на подот Пулев уште во третата рунда, но потоа дозволи Пулев да остане во мечот, пред во деветтата рунда конечно да го реши Бугаринот и да ги одбрани своите ИБФ, ВБА, ВБО титулите пред 1.000 фанови на „Вембли“ арената за веднаш да го повика ВБЦ шампионот Тајсон Фјури за меч во 2021.