Свет
10. јуни 2024 - 15:24

Еден загинат во експлозија во полска фабрика за вооружување

Едно лице загина во експлозија и пожар во фабрика за вооружување во Полска. -Лицето кое загина е 59-годишен вработен, изјави денеска портпаролот на полицијата.

Првичните наоди покажуваат дека пожарот избувнал во еден од магацините на вооружената компанија МЕСКО во Скаржиско-Камиена, околу 125 километри јужно од Варшава.

Противпожарната единица на фабриката успеала да го изгасне пламенот. Се истражуваат околностите на несреќата.