Фудбал
12. јуни 2016 - 18:50

ЕП 2016: Многу шанси еден гол за победа на Хрватска

Хрватската репрезентација со победа стартуваше на ЕП во Франција. Совладана е Турција минимално со 1-0 со погодокот на Модриќ во 41м. 

Првата 100 % шанса на мечот ја имаше Турција но Озман од само неколку метри со глава беше во голманот. 
Потоа Хрватите ја презедоа иницијативата и покрај голот погодија и две пречки и не искористија уште неколку прилики преку Модриќ. 
Во вториот меч од одваа група утре играат европскиот првак Шпанија и Чешка.