Балкан
24. August 2016 - 11:40

Ердоган: Турција почна со операција во северна Сирија се против ИД и ПДС

Турција почна со операции во северна Сирија насочени кон ИД  и сириски курдски борци за да стави крај на нападите по турската граница, објави денеска претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган.

– Во четири часот утрово почнаа операции во северна Сирија против терористички групи кои постојано и се закануваат на нашата држава, како ИД и ПДС, нагласи Ердоган. Притоа тој мислеше на Исламска држава и сили на сириската курдска Партија Демократски сојуз. 

Лидерот на ПДС, Салех Муслим објави на Твитер дека Турција ќе биде поразена во Сирија како и Исламска држава. Анкара ја смета партијата на Муслим, која се бори против ИД со поддршка од САД, како закана заради врски со курдски бунтовници кои се за автономија во Турција.

– Турција е во сириското мочуриште. Ќе биде поразена како ИД, објави Муслим на Твитер на турски, арапски и англиски јазик.