Свет
8. August 2015 - 19:59

Евакуација на три илјади луѓе во Шпанија поради пожар

Властите во Шпанија денеска побараа евакуација на околу три илјади луѓе поради пожар што веќе трет ден е активен на југозапад во државата.

Во текот на вчерашниот ден домовите ги напуштиле околу 1.400 луѓе. Локалната полиција соопшти дека во огнената стихија на југозапад горат во близина на Мурсија повеќе од 5.000 хектари, а уништени се и околу 3.000 хектари шума во близина на градовите Лорка и Сјеса.

Полицијата верува дека пожарите се намерно подметнати.