4. December 2020 - 13:12

Евролига: Победи на ЦСКА и Фенербахче

Фенербахче пропушти предност од 17 поени на стартот на мечот, но сепак, успеа да стигне до 73:65 победа на гости кај Зенит Санкт Петерсбург за прекинување на лузерската серија од четири меча во Евролигата.

Јан Весели заврши со 17 поени, Данило Бартел додаде 15, но клучен човек на тимот на Игор Кокошков беше Боби Диксон, кој постигна седум од своите 11 поени во последната четвртина. За поразените, Кевин Пангос имаше 16 поени. Со победата, Фенер го подобри скорот на 5-7, додека Зенит паднаа на 6-3.

Вакви проблеми немаа ЦСКА Москва, откако актуелниот шампион во натпреварувањето лесно со 80:61 го мина Олимпијакос. Гостите поведоа со 8 поени предност во првата четвртина, но потоа на сцена стапија „Армејците“ и до полувремето направија пресврт со предност од 10 поени.