Кошарка
12. January 2018 - 10:07

Евролига: Победи на фаворитите

Екипите кои се борат за највисок пласман во кошаркарската Евролига, забележаа победи на средбите од 17 коло.
 
Актуелниот првак Фенербахче славеше на гостувашето кај шпанскиот шампион Валенсија со 88-67. 
 
Лидерот на табелата московска ЦСКА ја забележа најубедливата победа совладувајќи го  Армани во Милано со 107-81. 
 
Во Атина, Панатинаикос беше подобар од Барселона со 84-75, додека најнеизвесниот меч се одигра во Тел Авив каде Макеби минимално со 90-88 го победи германскиот шампион Бамберг. 
 
Денеска на програмата се преостанатите четири средби од оваа рунда, а двојките се: Химки - Реал Мадрид, Анадолу Ефес - Црвена ѕвезда, Жалгирис – Уникаха и Басконија – Олимпијакос.