28. November 2015 - 10:10

Евролига: Звезда подобра од европскиот шампион

Европскиот првак Реал Мадрид во седмото коло, во кошаркарската Евролига, го забележа петтиот пораз и во последните три кола ќе има тешка задача да избори пласман во Топ 16 фазата. Во петокот, во Белград, Црвена ѕвезда славеше над Реал со 94:88.

Регионалниот првак против Реал го одигра најдобриот меч во досегашниот дел од сезоната и на крајот запиша заслужена победа. Црвена ѕвезда на моменти во првото полувреме имаше предност и од 12 поени, но Реал успеа да се врати во третата четвртина кога стигна до предност од 10 кошеви. Американецот Квинси Милер во финишот на овој период одигра вистинска симултанка и со 11 поени во низа ја намали предноста на Реал на само еден поен.

Во последната четвртина блескаше центарот Цирбес, кој во овој период постигна 15 од своите 26 поени, вклучувајќи ги и четирите слобидни фрлања во последните 15 секунди кога го реши победникот.

Цирбес со 26 и Милерс со 24 поени (5/7 за три) ја предводеа Црвена ѕвезда до третата победа во А групата. Кај Реал се истакнаа Ајон и Серхио Родригез со по 16 поени.

Локомоив Кубан, во Ц групата го декласираше Жалгирис со 80:50 и на три кола до крајот на оваа фаза го обезбеди пласманот меѓу најдобрите 16, каде од четвртокот веќе се Фенербахче и Уникаха.

Воронов со 14 и Рендолф со 11 поени ја предводеа екипата на Локомотив, а кај Жалгирис најпрецизен беше Вујукас со 15 поени.

Грчки Панатинаикос забележа значајна победа во Измир, над Каршијака 69:66. Тројката на Калатес во финишот го реши победникот во Измир. Фелдин со 17 поени беше најефикасниот играч на Панатинаикос.

ЦСКА потешко од од очекувањата го совлада Динамо Сасари со 93:87. Теодосиќ со 21 и Де Коло со 17 поени го предводеа рускиот шампион до триумфот. Кај гостите од Сардинија, кои сеуште немаат евролигашка победа, Логан постигна 21, а Ејенга 19 поени.