Кошарка
19. September 2017 - 19:00

Европскиот првак продолжува без селекторот ?

Селекторот на кошаркарската репрезентација на Словенија Игор Кокошков нема да ја предводи селекцијата на европскиот првак во квалификациите за Светското првенство во Кина. 
- Невозможно е да бидам на клупата на Словенија. Новиот календар на ФИБА има влијание на играчите, но и на тренерите. НБА играчите сигурно нема да играат во квалификациите, кои ќе се играат во ноември 2017 и во февруари 2018 година. Голем проблем за Словенија ќе биде и ако не се најде решение за спорот меѓу ФИБА и Евролигата. Тоа ќе биде поголем проблем, од тоа дали јас ќе бидам селектор, изјави Кокошков.
Српскиот тренер кој ја предводеше Словенија до златниот медал на штотуку завршениот Евробаскет, има улога и на асистент во НБА тимот Јута Џез и од таа причина не е во можност да биде на клупата на Словенија.  Сезоната во НБА лигата ќе се „поклопи“ со дел од квалификациите за СП во Кина.
Според словенечките медиуми најверојатно некој од неговите помошници: Јака Лакович, Александер Секулич и Радо Трифунович ќе го менува Кокошков за квалификациските дуели на Словенија за „Мундобаскетот“ против Шпанија, Црна Гора и Беорусија.