Ф1
29. November 2019 - 18:54

Ф-1: Одлично загревање на Ботас во Абу Даби

Возачот на Ферари, Себастијан Фетел разочара на денешниот  прв тренинг во Абу Даби каде в недела се вози последната трка од шампионатот во Ф_1. 
Германецот излета во кривината број. 19 и заврши во заштитниот ѕид. 
Фантастично возење имаше вториот возач на Мерцедес  Валтери Ботас кој постигна најдобро време на еден круг но за жал трката ќе ја започне од опашката бидејќи смени уште една компонента на својот мотор која откажа во Бразил. 
Ботас имаше предност од половина секунда во однос на Маркс Верстапен кој му беше најблиску а понатаму следуваа Хамилтон, Албон, Фетел, Грожан, Леклер итнм.