Loading Video...
Спорт плус
24. October 2021 - 15:03

Фабиот Квартараро е новиот шамион во Мото ГП

 
 
Французинот Фабиот Квартараро е новиот шамион во кралската класа, односно Мото ГП шампионатот. 
 
Ова е епилогот по денешната 16-тата трка што се возеше на патеката „Марко Симончели“ во Италија, на која 22-годишниот Французин заврши како четврто пласиран, но благодарение на излетувањето на неговиот единствен конкурент за титулата Франческо Бањаја кој веше лидер на трката, сепак на четири круга до крајот не успеа да го искотролира својот мотор. 
 
Така на две крајот на сезоната лидер во Генералниот пласман, Квартараро (Јамаха) има недостижни 65 бодови повеќе од Бањаја па Французинот заедно со тимот на Јамаха може да ја прославува шампионската титула.