Ф1
23. December 2019 - 13:55

Ферари го награди Леклер: Младиот возач останува до 2024 година

Ферари ја продолжи соработката со Шарл Леклер до 2024 година, а тоа беше потврдено на сајтот на тимот.

Возачот од Монте Карло воодушеви во дебитантската сезона во Формула 1, па имаше седум пол-позиции и 10 подиуми.

Леклер стигна како замена за Кими Раиконен и на крајот заврши на четвртото место, пред тимскиот колега Себастијан Фетел, иако го сметаа како втор возач на екипата.

Пред него беа шампионот Луис Хамилтон, Валтери Ботас и Макс Ферстапен.