Свет
29. October 2020 - 8:21

Германија се подготвува да го заузда Ковид-19 пред Божиќ

Германската канцеларка Ангела Меркел побара нови драстични ограничувања, вклучително и затворање на секторите за одмор, спорт и храна и пијалоци, во разговорите за кризата со германските регионални лидери заради спречување на зголемен број заразени со коронавирус и спас на Божиќните празници.
Предложените ограничувања, кои ќе стапат во сила од 4 ноември до крајот на месецот, ќе го ограничат контактот на отворено со луѓе од две домаќинства, според нацрт планираните мерки, во кои имал увид АФП.

Училиштата, градинките и продавниците ќе останат отворени, но на хотелите ќе им биде дозволено да нудат сместување само за „неопходни и јасно не-туристички цели“.

Баровите, кафулињата, рестораните ќе мора да бидат затворени, но оние кои вршат достава ќе може да продолжат со работа.

Целта е „да се надмине моментумот за да нема големи ограничувања на личните контакти и економските активности за време на Божик“, се вели во проектот.

„На семејството и пријателите треба да им биде дозволено да се сретнат и во услови на коронавирус за време на Божик. Ова бара заеднички напор сега, исто како што беше и пролетоска”, се додава во него.
Според федералниот систем, одделни провинции го имаат последниот збор за тоа кои ограничувања треба да се наметнат, а некои помалку погодени региони веројатно ќе се згрозат од мерките што ќе предизвикаат поголема економска болка.

Крајно левичарскиот премиер на источната провинција Турингија, Бодо Рамелов изрази противење на предлогот на Меркел.

Земјата се справи релативно добро со првиот бран на епидемијата почетокот на годината, но бројките рапидно се зголемија во последните неколку недели, како и на целиот континент.

Во моментов, дневниот број на нови случаи во Германија редовно надминува 10.000, според Институтот за контрола на болести Роберт Кох (РКИ).

Ова е сè уште далеку под бројките забележани во соседна Франција, каде што дневните случаи надминуваат 50.000 или Белгија, каде болниците ги пополнуваат своите капацитети.

Но, министерот за економија Питер Алтмајер предупреди дека Германија забележува „експоненцијален раст“ на случаите и веројатно ќе достигне до „нови 20.000 инфекции на ден“ до крајот на неделава.

Направете го тоа правилно

Две сериозно погодени области во Баварија веќе се вратија на „локдаун“, со затворени училишта, градинки и градинки, а на луѓето им треба добра причина за да им биде дозволено да ги напуштат своите домови.

Баварскиот премиер Маркус Зудер, чија популарност растеше за време на пандемијата, рече дека времето истекува за да се спротивстави на нагорниот тренд и се залага за построги национално применливи правила.

„Подобро да го сториме тоа сега и правилно, отколку доцна и половично“, рече тој.

Неколку градови во Германија веќе презедоа драматичен чекор за откажување на нивните божиќни пазари оваа година, вклучувајќи го и познатиот Кристкиндлесмаркт во Нирнберг, кој обично привлекува повеќе од два милиони посетители.

Стравувања во болниците

Германија регистрираше 449.275 случаи на коронавирус од почетокот на пандемијата. Според институтот Роберт Кох, досега починале вкупно 10.098 лица (во моментот на објавување на текстот).

Во меѓувреме, бројот на пациенти со коронавирус на интензивна нега се зголеми од нешто помалку од 400 на почетокот на октомври на 1470 година до вторникот.
Иако во моментов нема недостиг на болнички кревети или респиратори, „многу поголем проблем“ е недостигот на медицински персонал за справување со потенцијалниот скок на пациентите на интензивна нега, изјави за медиумската групација на Функе, Уве Јансенс од германското интердисциплинарно здружене за нтензивна нега и итна медицина (DIVI)
Научниците од германската академија „Леополдина“ во вторникот, во изјава пред други експерти, препорачаа „драстично намалување на контактите“ за запирање на пандемијата.

Покрај тоа, Германците мора да продолжат да ги следат упатствата за носење маски, физичко растојание, миење раце и вентилација, како и употреба на апликацијата за коронавирус, додаваат тие.
Пред вчерашните разговори, Меркел рече дека разбира дека мерките за коронавирус не се лесни и истакна дека тие секогаш ќе бидат привремени.

„Ограничувањата служат за заштита на нашите граѓани, а особено на ранливите групи“, рече таа, додавајќи дека сака да избегне „милиони луѓе да бидат исклучени од општеството“.