Loading Video...
Фудбал
15. January 2022 - 18:43

Хет-трик на Левандовски во победата на Баерн со 4-0 над Келн

Во дерби мечот од 19.коло на германската Бундес лига, минхенски Баерн славеше победа на гостувањето кај Келн со 4-0 . .
 
Роберт Левандовски на овој меч оствари хет-три, а првиот гол го позтигна во 9-тата минутадодека  вториот гол за „баварците“ го постигна Французинот, Толисо во 25-тата минута. 
 
Во второто половреме Левандовски уште двапати се запиша во листата на стрелците.
 
Баерн како лидер на табелата ја одржува предноста од шест бодови во однос на второпласираната Борусија Дортмунд која синоќа го победи Фрајбург со убедливи 5-1.