Loading Video...
Фудбал
29. November 2022 - 18:13

Холандија и Сенегал им се приклучија на Франција, Бразил и Португалија во осминафиналето на СП

Досега се познати пет репрезентации кои обезбедија пласман во првата нокаут рунда.
 
Откако по два одиграни натпревари Франција, Бразил и Португалија се промовираа во осминафиналисти, тоа денеска го сторија и репрезентациите на Холандија и Сенегал.
 
Ова откако попладнево беа одиграни двете средби од А групата во кои Холандија му го нанесе третиот пораз на домаѓинот Катар, а Сенегал беше подобар од Еквадорт. 
 
Популарните „лалиња“ со 2:0 го победија Катар. Стрелци на головите беа Коди Гапко во 26-минута и Френли Де Јонг 49-тата, па Холандија заврши како прво рангирана. 
 
Директниот дуел за втората позиција ја доби Сенегал го победи Еквадор со 2:1, Африканската репрезентација поведе со 1:0 со голот на Исмаил Сар од пенал во 44-минута. Во вториот дел Моисес Каиседо во 68-та израмни на 1:1, резултат што го водеше Еквадор во осминафионалето, но само 2-минути подоцна Кулибали го постигна победничкиоот гол што на Сенегал му донесе пласман меѓу 16-те најдобри.
 
На оваа петорка вечерва ќе и се приклучат уште две репрезентации од Б група во кој сите четири земји имаат шанси за првите две места. 
 
Англичаните кој во „битката за Британија“ ќе играат против Велс се во најповолна ситуација, а на „Гордиот албион“ доволен им е и нерешен резултат, додека на Велшаните само победа и тоа им врши работа, но под услов, дуелот  меѓу Иран и САД да заврши без победник. 
 
Во било кој случај една од овие две селекции да забележи победа тогаш таа би играла во осминафиналето, а поразената заедно со Велс би го завршила настапот на Мундијалот.
 
Каков ќе биде епилогот останува да видиме по средбите што ќе се играат во ист термин од 20 часот.