Живот
23. јуни 2016 - 16:15

Имала 152 килограми, сега има 32 – Погледнете како изгледа!

Клер Хутабл (45) имала 152 килограми и сакала да ослабе за годишниот одмор. Започнала диета, но наскоро станала опсесивна. Нејзината тежина денес изнесува 32 килограми.
 
Таа успеала да ослабе 120 килограми за две години, но докторите и дијагностицирале анорексија.
 
Клер која е мајка на две деца, раскажува како ја држела диетата. Кога почнала да слабее пријателките и говореле дека одлично изгледа и дека треба да продолжи.
 
-Ја почнав диетата бидејќи сакав нормално да седам во автобус. Претходно живеев од чоколадо, чипс и брза храна. Почнав да јадам само овошје и зеленчук, но се излезе од контрола. Сега сакам да ги предупредам сите да бидат внимателни со диетите. Само сакав да бидам слаба. Претходно бев среќна и полна со самодоверба, сега сум несреќна, раскажува Клер.
Таа додава дека колку килограми и да изгубела секогаш во огледалото гледала дебела жена. Мислела дека анорексијата не може неа да и се случи и дека тоа е болест од која страдаат само тинејџерките.
 
-На почетокот сите ми даваа комплименти и ми велеа дека одлично изгледам. Уживав во купувањето гардероба со помала големина, додава Клер.
 
За време на својот одмор неколку пати се онесвестила. Таа мислела дека губењето на тежина не може да биде голем проблем, но кога се вратила дома завршила во болница.