Спорт плус
25. October 2016 - 13:54

Кличко и Џошуа ќе боксуваат ама наредната година

Светскиот првак во бокс, во верзијата на IBF, Ентони Џошуа и Украинецот Владимир Кличко нема да ги вкрстат ракавиците оваа година, но мечот во кој покрај за титулата на IBF, ќе се борат и за титулите во верзиите на WBO и WBA, би можел да се одржи во март или април наредната година.
 
Ентони Џошуа и Владимир Кличко биле блиску до договор за титулите да се борат на 10. декември во Манчестер, но поранешниот светски првак ја откажал борбата поради повреда, јави BBC.
 
Промоторот Еди Херн, објавил дека овие двајца ќе се сударт во рингот најверојатно во март или април наредната година, на Милениум стадионот во Кардиф, кој има подвижен покрив.
 
Претходно, Тајсон Фјури остана без титулите во верзиите на WBO и WBA, откако призна дека користел кокаин.
 
Кличко, во кариерата, има 64 победи и четири порази, а титулите го загуби токму од Фјури во 2015 година.
 
Џошуа титулата во верзијата на IBF ја освои откако таа му беше одземена на Фјури кој не сакаше да се бори против предизвикувачот. Џошуа во април го победи Чарлс Мартин. крај