Македонија
22. February 2021 - 11:12

Конески: Немам коментар за бегството на Мијалков и заедничката средба

Немам коментар. Ова е одговорoт на поранешниот градоначланик на Аеродром Ивица Коневски за наводната средба со екс директорот на УБК Сашо Мијалков кој од синоќа е недостапен за полицијата која трага по него поради куќен притвор пред пресудата за Таргет – Тврдина. Откако не одговараше на телефонските повици, за коментар дали е последен контакт на Мијалков, дали се виделе и дали нешто наговестувало дека ќе избега, на вибер Конески кратко ни напиша: „немам“.

Според неофицијални информации Мијалков во неделата рано попладне бил виден во кафулето „Дистрикт“ во друштво на Конески. Вечерта стана недостапен за полицијата.

Поранешниот градоначлник пак, е меѓу членовите на Иницијативниот одбор за утврдување одговорност на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за изборниот резултат минатата година и закажаа вонреден конгрес на 28 март. ВМРО-ДПМНЕ обивнуваше дека зад ваквата иницијатива стои токму Мијалков.

 

Катерина Нешкова