Македонија
5. July 2018 - 14:30

Кривична пријава против 40-годишен маж осомничен за убиство во Студеничани

СВР - Скопје поднесе кривична пријава до ОЈО - Скопје против К.А. (40) поради основи на сомнение дека сторил кривично дело „убиство“. 

Пријавениот кривичното дело го извршил на 18 јуни околу 20:45 часот на улица „2“ во село Студеничани, Скопско. Тој со употреба на огнено оружје пиштол марка ТТ, калибар 7,62, испукал повеќе проектили кон лицето Е.Ш.(28) од село Мралино, Скопско, по што со свое возило го напуштил местото на настанот.

Е.Ш кој поради здобиените повреди веднаш бил пренесен во Комплексот клиники „Мајка Тереза“, наредниот ден, на 19 јуни од задобиените огнострелни рани починал.

Според документираните сознанија од истрагата на кривичното дело му претходеле расправи и физичка пресметка што во претходните неколку дена пред настанот се случиле помеѓу пријавениот К.А. и починатиот Е.Ш.