Фудбал
24. јуни 2021 - 10:27

Лев по ремито со Унгарија: Натпреварот не беше за оние со слабо срце

Селекторот на германската репрезентација Јоаким Лев ги сумираше впечатоците од натпреварот од третото коло од групната фаза на ЕВРО 2020 со Унгарија (2:2).

Германија синоќа во Минхен двапати губеше, но на крајот се спасуваше од елиминација.

– Покажавме многу добар борбен дух. Грешевме, но се боревме до последниот атом на силите. Ова не беше меч за тие со слабо срце. Знаевме дека Унгарија ќе се бори на ист начин како и против Франција, дека ќе трчаат колку што можат. На крајот, треба да се забележи дека целта да се помине групата е исполнета, рече Лев.

Во осминафиналето, Германија на 29 јуни ќе се сретне со Англија.