Фудбал
4. August 2016 - 11:00

ЛШ - квалификации: Познати сите учесници во баражот

Шампионот на Шкотска Селтик по голема борба и со гол од пенал во судиското надополнување на вториот дел над Астана стигна до победата од 2:1 и пласман во следната рунда. Селетик двата гола ги постигна од пенал, додека стрелец за Астана беше македонскиот репрезентативец Агим Ибраими, кој успеа да го изедначи резултатот.
Покрај Селтик оваа рунда од фаворитите успешно ја минаа Монако и Ајакс, додека „киксираа“ Шахтјор, Андерлехт и Олимпијакос.
 
Резултати на синоќа одиграните натпревари: 
Копенхаген – Астра 3:0 (4:1 вкупен резултат);
Стеауа – Спарта Прага 2:0 (3:1);
Хапоел Бер Шева – Олимпијакос 1:0 (1:0);
Јанг Бојс – Шахтјор 2:0  - 4:2 на пенали (2:2);
ПАОК – Ајакс 1:2 (2:3);
Салцбург – Партизани 2:0 (3:0);
Андерлехт – Ростов 0:2 (2:4);
Селтик – Астана 2:1 (3:2);
Легија – Тренчин 0:0 (1:0);
Монако – Фенербахче 3:1 (4:3).
 
Пласман во баражите во вторникот изборија: Динамо Загреб, Лудогорец, Плзен, Апоел и Дундалк. Извлекувањето на двојките за бараж дуелите ќе се одржи во петок 5.август во Нион.
Поразените екипи од оваа рунда од Лигата на шампионите ќе играат во баражите од Лига Европа.