Свет
23. August 2019 - 12:25

Макрон на средба со НВО-а пред Г7, неколку го бојкотираат

Францускиот претседател Емануел Макрон во текот на денот ќе има средби со претставници на граѓанското општество, во пресрет на отворањето на Г7, притоа неколку невладини организации решија да го бојкотираат, жалејќи се што се оставени „настрана” од самитот, јавува дописникот на МИА.

Елисејската палата од своја страна изјави дека „навистина жали” што триесет невладини организации, собрани во рамките на Мрежата за климатски активности (РАЦ), одбија да одат на самитот што се отвора во сабота во Бијариц.

– Вратата останува отворена и нашата подготвеност за комплетно вклучување на граѓанското општество останува целосна,  увери претседателството на француската република.

Оттаму е соопштено дека прес-центарот, каде што ќе работат новинарите, ќе биде отворен повеќе за невладините организации, како што тие бараа.

РАЦ, во која се здружени 32 национални и локални здруженија, меѓу кои Гринпис, ЛПО, Оксфам Франс и Секур Католик, ја осуди одлуката на Елисејската палата за „ограничување на бројот на акредитациите за НВО и нивното ставање настрана од самитот”. 

–Владата ни додели квота од 25 акредитации за невладини организации, наспроти речиси стотина во претходните години, се вели од НВО, кои жалат за „напад врз слободата на изразување на граѓанското општество”.

Елисејската палата, исто така, ја истакнува организацијата на ден на „дијалог” што се одржува денес од 10 до 18 часот, во Елисејската палата, за време на кој ќе се разговара за родовата еднаквост, борбата против нееднаквостите или заштитата на климата, кои се главните теми што ги изнесе Франција за Г7.

Емануел Макрон ќе учествува за да ги „собере препораките” на овие асоцијативни актери и „да го конкретира започнувањето на голем број иницијативи”, се вели од Елисејската палата.

Денот започна со средба со претставниците на Советодавниот совет на Г7 за еднаквост меѓу жените и мажите, со кој претседаваат двајцата добитници на Нобеловата награда за мир, Надја Мурад од ирачкото малцинство Јазиди и Денис Муквеге, гинеколог од Демократска Република Конго.

Потоа францускиот претседател ќе има ручек со водачите на НВО за човекови права, демократија и заштита на животната средина, како Хјуман Рајт Воч, Репортери без граници, Амнести Интернешнл, грижа, јужна координација, ВВФ и Европската фондација за клима.

Во попладневните часови, Емануел Макрон и неколку министри ќе разговараат со стотици лидери на групи и компании, како што се Данон, Веолија, ЦМА-ЦГМ, Рено или Хермес. Притоа ќе биде најавено создавање на „деловни коалиции кои се обврзуваат на инклузивен раст и го намалуваат нивното влијание врз животната средина во областа на текстилната индустрија, технологијата за испорака и ладење”, според Елисејската палата .

Анти-Г7 самитот во средата со контра-самит во Ирун (Шпанија) и Хендеј (Франција). НВО обвинуваат сметаат дека самитот е „бункеризиран”, при што повикуваат на протести во сабота.