Ракомет
1. July 2022 - 20:08

МИ: Ракометарките поразени од Србија

Нашите најдобри ракометарки попладнево се поразени од селекцијата на Србија на МИ во Алжир. Никола Митревски прогласен за најдобар голман во Португалија
 
По поразот од Турција , женската ракометна репрезентација на Македонија денеска е поразена со 26-18 од селекцијата на Србија откако не го издржаа притисокот во финишот и потклекнаа пред подобриот противник. 
Инаку по негативата од два гола по првиот дел избраничките на селекторот Савевски му парираа на противникот до средината на вториот дел кога Србија одигра добри минути и дојде на крајот до убедлив триумф. Дукоска и Кипријановски постигнаа по 5 погодоци за Македонија додека кај победникот се истакна Јововиќ со 8 погодоци. 
Следен противник на Македонија е селекцијата на Португалија.