Кошарка
4. July 2016 - 12:05

Младинците отпатуваа на сулен турнир во Турција

Македонската репрезентација до 20 години во машка конкуренција од 05 до 09. јули 2016 година ќе учествува на исклучително силен меѓународен турнир во Истанбул Турција. 
За нашата млада селекција предводена од селекторот Љупчо Малинков, тренерот Перо Блажевски и советникот Марјан Лазовски,која веќе еден месец е на подготовки, турнирот во Турција ќе биде последната контрола пред настапот на Европското првенство дивизија Б во Халкида Грција. 

На турнирот во Истанбул противници на македонскиот национален тим до 20 години ќе бидат соодветните селекции од елитната А европска дивизија, домаќинот Турција, тимот на Германија и редовните носители на медали  Србија, Литванија и Франција.

 Прв ривал на турнирот во Истанбул на 05.07.2016 година на црвено жолтите ќе им биде домашната селекција на Турција,