Спорт плус
14. May 2022 - 19:58

Мото Џи Пи: Бањаја ќе стартува прв на трката во Франција

Италијанецот Франческо Бањаја освои пол позиција за утрешната трка во шампионатот во Мотоциклизам за Големата награда на Франција. 
Бањаја го постигна  најбрзиот круг во историјата на патеката и ќе стартува пред колегата од Дукати Џек Милер. Трето време постигна  Алеш Еспараго.