Кошарка
1. March 2017 - 16:24

МЗТ Скопје продолжува без Кларк

Британскиот кошаркарски интернационалец Даниел Кларк повеќе не е дел од екипата на МЗТ Скопје Аеродром, откако денеска беше официјализиран спогодбениот раскин на договорот помеѓу играчот и клубот од Јане Сандански.
 
Репрезентативецот на Велика Британија во МЗТ дојде кон крајот на октомври минатата година како замена за Џеремаја Мејси и во „сино-белиот“ дрес одигра 15 средби во АБА-лигата со просек 8,5 поени и 4,2 скока како и еден меч во Купот на Македонија, во полуфиналната елиминација од Фени Индустри.
 
- Кларк веќе се поздрави со досегашните клупски колеги и во текот на денешниот ден ќе замине во родниот Лондон. Управата на МЗТ Скопје Аеродром му се заблагодарува на Британецот за прикажаното и му посакува се најдобро во понатамошната кариера, информираат од таборот на македонскиот шампион.
 
МЗТ Скопје Аеродром на две кола пред крајот на АБА лигата се уште е под закана за испаѓање, не успеа да го одбрани трофејот во националниот куп и сега му останува да ја брани шампионската титула која ја освојува последните пет сезони.