Свет
27. September 2016 - 9:26

Обвинение за напаѓачот од трговскиот центар во Берлингтон

Американските власти покренаа пет обвиненија за убиство со умисла за напаѓачот кој уби пет лица во трговски центар во сојузната држава Вашингтон, јави Си-Ен-Ен.

Арџан Четин се појави пред судот, што му определи гаранција од два милиона долара. Дваесетгодишниот маж, кој во САД имигрирал од Турција, признал дека ги извршил убиствата.

Четин беше уапсен во саботата, откако претходниот ден застрела пет лица во трговски центар во градот Берлингтон.

Неговиот очув изјави дека Четин страдал од психички проблеми.