Свет
6. October 2019 - 13:53

Парламентарни избори во Тунис

Во Тунис денеска се одржуваат парламентарни избори, а главни фаворити се умерената исламистичка партија Енахда и популистичкото движење на медиумскиот магнат Набил Карои кој е во затвор.

Безбедносните мерки за време на гласањето се засилени, а ангажирани се околу 100.000 полицајци и војници, претежно на границите со Алжир и Либија.

Во фокусот на интересот на гласачите, кои избираат 217 пратеници, се економските проблеми на земјата.

Според најновите анкети, не е веројатно дека само една партија ќе освои мнозинство, иако се очекува движењето Енадха и движењето на Карои „Калб Тунес” да постигнат добри резултати.

Карои, исто така, ќе учествува и во вториот круг од претседателските избори на 3 октомври, со ривал ќе му биде професорот по право Каис Саед.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.