Кошарка
5. December 2021 - 19:54

Почина 32-годишниот српски кошаркар Стеван Јеловац како последица од мозочен удар

Српскиот спорт доживеа тежок удар, почина 32-годишниот повремен репрезентативен на Србија во кошарка, Стеван Јеловац.

Јеловац, кој на клупски план ги бранеше боите на грчкиот АЕК, бил итно пренесен во болница на 14 ноември кога му се слошило за време на тренинг.
Се испостави дека крилниот центар имал мозочен удар, а како што соопшти неговиот клуб по првата интервенција на медицинските стручњаци, ситуацијата и понатаму била критична, „но стабилна“.

Но, на почетокот на неделава, поради сериозноста на ситуацијата, Јеловац на иницијатива на неговото семејство беше префрлен на лекување во Србија.

За жал, немаше спас за српскиот кошаркар, објавија во неделата вечерта бројни грчки медиуми.

За време на својата богата кариера, Јеловац играше за Визура, Мега, Црвена звезда, Анталија, Јувеказерта, Литвос Ритас, Сарагоса, Нижњи Новгород, Бросе Бамберг, Газиантеп и јапонскиот Сан-Ен Неофиникс.

За репрезентацијата на Србија настапуваше во квалификациите за СП 2019 година.