Loading Video...
Тенис
20. January 2022 - 18:31

Повеќе изненадувања во 2.коло на Австралија Опен

Мечот кој привлече најголемо внимание во втората рунда на Австралија опен кај мажите го одиграа вториот носител Андреј Медведев и домашниот тенисер Ник Киргијос. 
 
Русинот го доби мечот во четири сета и се пласира во третата рунда во која место избори и неговиот сонародник Андреј Рубљев кој е петти носител, како и четвртиот Стефанос Циципас. 
 
Единственото изненадување е раната елиминација на 13-носител Шварцман од Аргентина кој загуби во три сета од домашниот тенисер Оконел кој е рангуран дури на 175.место на АТП листата.
 
 
Затоа пак кај дамите се сулчија неколку  неколку изненадувања.
 
Елиминирани се тратата и шестата носителка, Гарбиње Мугуруза од Шпанија и Анет Контавеит од Естонија кои во два сета беа изненадени од Французинката, Корнет и од 19-годишната данска тенисерка Клара Таусон. 
 
Изнанадувањата ги надополни црногорската тенисерка Данка Ковиниќ која ја победи Ема Радукану која во три сета загуби од 
 
Според планот одиграа втората носителка Сабаленка, седмата Швјонтек како и Русинката, Павличенкова односно Романката, Халеп.