Македонија
26. July 2021 - 8:46

Пожар во велешко, спречено проширување кон црквата „Св. Пантелејмон“

Пожарникари од Територијалната противпожарна единица Велес вчера два часа се бореле со огнот во боровата шума над соборната црква „Св.Пантелејмон“ каде се наоѓаат и градските гробишта и со брза и навремена интервенција спречиле поголема штета.

Како што изјавија изутринава за МИА од ТППЕ Велес, огнот во боровата шума во непосредна близина над црквата „Св Пантелејмон“ бил пријавен во 13:25 часот, а бил изгаснат во 15:35 часот.

Пожарникарите за интервенција  на пожарот излегле со две пожарникарски возила со вода и шест пожарникари. Во пожарот биле изгорени дваесетина борчиња над црквата  и три-четири декари сува трева.

-Со брза и навремена интервенција на ТППЕ Велес сепак огнот е изгаснат и спречена е поголема трагедија, информираат од  ТППЕ Велес.