Loading Video...
Тенис
9. September 2020 - 17:03

Познати првите полуфинални парови на УС Опен во двете конкуренции

На тенискиот Гренд слем во Њу Јорк, УС Опен познати се првите полуфинални парови во двете конкуренции. 
 
 
Шпанецот, Пабло Карено Буста (20) место во полуфиналето обезбеди по големата борба во четвртфиналниот меч со Канаѓанецот, Денис Шаповалов кого го совлада со 3-2 во сетови. 
 
Со тоа 20-то рангираниот во Њу Јорк, Баутиса за место во големото финале ќе се бори со 5-от носител Александер Зверев. 
 
Втората полуфинална двојка ќе биде позната по одигрувањето на преостанатите два четвртфинални мечеви во ко (2.носите) Доминик Тием за противник ќе го има Австралиецот,  Де Минуар (21), односно по руската пресметка меѓу (3-носител) Димитриј Медведев и (10-от) Андреј Рубев 
 
И кај дамите познат е првиот полуфинален пар. 
 
Четвртата носителка Наоми Осака која со 2:0 ја победи Американката, Роџерс во 
полуфиналето повторно за противничка ќе има Американка и тоа 28-мо рангираната Џенифер Барти . 
 
Третата носителка Серена Вилијамс за место меѓу четирите најдобри треба да ја потврди фаворитската улога во четвртфиналниот меч против Бугарката, Пиронкова, а интересна битка се очекува на последниот четвтфинален дуел во кој 16-носителка Мертенс од Белгија за противничка ќе ја има Белорусинката, Викторија Азаренка