Македонија
28. May 2023 - 12:58

Прегазен пешак на патот Битола-Прилеп

Вчера во 23:20 часот било пријавено дека на магистралниот пат Битола-Прилеп кај село Долно Српци патничко моторно возило форд со бугарски регистарски ознаки, управувано од Д.И.(45) од Битола (женско лице) удрило во Џ.Ф.(52) од Албанија. 

На местото на несреќата починал пешакот, а смрт била констатирана од страна на лекар од Итната медицинска помош. Со телесни повреди се здобила малолетна сопатничка од возилото, констатирани во Клиничката болница Битола, соопштија од МВР.

Извршен бил увид од Јавен обвинител и увидна екипа од СВР Битола.