Фудбал
28. November 2016 - 9:23

Примера: Реми на Барселона со Сосиедад

Без победник со резултат 1:1 заврши претпоследниот натпревар од 13.рунда во Примера одигран синоќа меѓу домаќинот Реал Сосиедад и шампионот Барселона.
 
За Каталонците ова е второ реми во серија по што го губат чекорот со лидерот Реал Мадрид.
Сосиедад поведе во 53.минута со голот на Вилијан Хозе, бод на Барселона и донесе Лионел Меси со погодокот во 59.минута.
 
На другите одиграни натпревари од 13.коло беа постигнати следниве резултати: 
Еспањол – Леганес 3:0,
Реал Мадрид – Хихон 2:1,
Севиља – Валенсија 2:1,
Малага – Депортиво 4:3, 
Еибар – Бетис 3:1,
Виљареал – Алавес 0:2,
Осасуна – Атлетико Мадрид 0:3 и
Селта – Гранада 3:1.
 
Последниот натпревар меѓу Лас Палмас и Атлетик Билбао се игра вечер со почеток во 20 часот и 45 минути.
 
Табела: Реал Мадрид 33 бодови, Барселона 27, Севиља 27, Атлетико Мадрид 24, Сосиедад 23,...