Фудбал
22. October 2021 - 8:18

Прв триумф на македонските фудбалерки во мундијалските квалификации

Македонската женска фудбалска репрезентација ја забележа првата победа во квалификациите за пласман на Светското првенство 2023 година, триумфирајќи вечерва на гостински терен во Рига над Латвија со 4-1 (2-1).

Гентијана Рочи веќе во 9. минута го отвори резултатот, а на 2:0 зголеми капитенот Наташа Андонова во 28. минута.

Само две минути подоцна противникот успеа да го намали резултатот преку Татјана Баличева и за момент да ја врати неизвесноста во натпреварот.

Во продолжението од средбата, избраничките на селекторот Кирил Изов постигнаа уште два погодоци, преку Улза Максути (51) и Андонова (63 пенал).

По три одиграни натпревари, македонските фудбалерки се на четвртото место во групата Д со три бодови, а следен противник во вторник во Охрид ќе им биде репрезентацијата на Луксембург, која е последно пласирана со два порази.