Loading Video...
Спорт плус
26. September 2020 - 15:25

Прва пол-позиција во кариерата за Морбидели

 
 
 
 
Франко Морбидели ќе иа има пол-позицијата на утрешната трка за Големата награда на Каталуња во Мото ГП шампионатот. 
 
До својата прва пол-позиција Италијанецот стигна пред тимскиот колега Фабиот Квартараро и сонародникот Валентино Роси кој ќе го пополни првиот стартен ред. 
 
Инаку Роси денеска и официјално потпиша едногодишен договор со тимот на Петронас Јамаха па во наредната сезона, деветкратниот светски првак ќе биде тимски колега на Морбидели. 
 
Трката за Големата награда на Каталуња што се вози на патеката крај Барселона е осма во календарот на Мото ГП шампионатот.