Свет
5. April 2020 - 19:22

Путин ќе работи во изолација откако се ракуваше со доктор заразен со коронавирус

Рускиот претседател Владимир Путин ќе продолжи да работи во изолација  уште најамлку една недела, поради пандемијата на коронавирусот, соопшти Кремељ.

Портпаролот на Кремељ, Дмитриј Песков изјавил дека Путин и сите кои работат со него редовно се тестираат за коронавирус.

„Помина една недела и можам да кажам дека претседателот ќе работи од далечина уште најмалку една недела или подолго“ рекол Песков.

На 24 март Путин се состана со Проценко за време на посетата на болницата, специјализирана за лекување на заразени со коронавирус. Тие исто така се ракуваа, заедно се возеа со лифтот и разговараа без заштитни маски.

Заразата со коронавирус во Русија е потврдена кај 5.389 лица, од кои починаа 45.