Свет
10. јуни 2024 - 15:08

САД и Полска почнуваат заедничка операција за помош на Украина во борбата против дезинформациите на Кремљ

Соединетите Држави денеска објавија дека воспоставуваат операција со Полска во Варшава за да и помогнат на соседна Украина да се спротивстави на руските дезинформации.

Центарот за глобален ангажман на американскиот Стејт департмент, кој работи на идентификување на дезинформации од земји кои се сметаат за непријателски, во соопштението рече дека САД и Полска заеднички ја основале „Украинската комуникациска група“ за „да ја поддржат Украина во борбата против руската агресија во информативниот простор.

Полските власти се почесто велат дека и Полска е цел на саботажа и други немирни мерки на руските тајни служби.

Како членка на НАТО, Полска беше центар за испраќање западно оружје во Украина. Тоа е и засолниште за значителен број Украинци кои избегаа од руската инвазија која започна во февруари 2022 година.

Стејт департментот соопшти дека новата група ќе ги собере сојузниците за „координирање на пораките, промовирање на точно известување за руската инвазија, засилување на гласовите на Украина и откривање на манипулациите со информациите од Кремљ“.

Исто така, се вели дека Кремљ „користи лаги и манипулации за да шири лажни изговори за својата неоправдана инвазија, ги замаглува своите воени цели и се обидува да ја поткопа светската солидарност со украинскиот народ“.