Македонија
14. January 2020 - 18:29

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ нема свест што е добро за државата и затоа е јасна нивната фрустрација од средбата на Заев со патријархот Вартоломеј

Втор ден ВМРО-ДПМНЕ покажува дека нема чувство за она што е важно за државата и граѓаните.

Во опозициската партија „паднаа болни“ од тоа што претседателот Зоран Заев по претходна покана и договорена посета се сретна со Вселенскиот Патријарх Вартоломеј.

Додека претседателот Заев се среќава со Вартоломеј, Ангела Меркел, Тереза Меј, Борис Џонсон, Емануел Макрон и други бројни државници, Христијан Мицкоски се среќава со Антонио Милошоски и други лица обвинети и осомничени во судски предмети.

Оттука, јасна е фрустрацијата во белиот дворец.

Јасна е и разликата меѓу одговорниот, државнички однос на Зоран Заев и СДСМ и деструктивното однесување на Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ.

За патувањето со комерцијален лет, за сместувањето не беше потрошен ниту еден денар од граѓаните, нешто што беше незамисливо за време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ, кога функционери на ВМРО-ДПМНЕ со службени картички трошеа за шопинг, за купување скапа гардероба, накит, посета на ексклузивни туристички места и слично.

ВМРО-ДПМНЕ ниту сака ниту може да излезе од деструктивната матрица. Тоа граѓаните го гледаат и затоа на 12 април уште еднаш ќе ги поразат погубните политики на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ.